FESTIVALUL TRANSALPIN, 20-21 IULIE 2012, PARANG

Asociatia “Drumetii Montane” se pregateste de  serbare si da sfoara in tara, caci Festivalul  ”Transalpin” nu intarzie sa apara, asadar va  invita sa participati in perioada 20-22 iulie  2012 la prima editie a Festivalului Sporturilor  Montane “Transalpin” ce va avea loc in Muntii  Parang.

In cadrul festivalului puteti participa la  concursuri precum: Trofeul Jiului (raid  montan, teste teoretice, orientare, escalada, cultural), Maraton, Sah… montan, unde participantii vor fi premiati cu permii (in bani, vouchere, produse) ce depasesc suma de 26000 lei. Nu se percepe taxa de participare.

In cadrul Trofeul Jiului puteti concura in una din categoriile: Seniori (dedicate pentru persoanele cu experienta), Juniori (dedicate pentru persoanele ce au varsta cuprinse intre 14 si 20 ani), Open (dedicate pentru persoanele care doresc sa faca o drumetie, indiferent de varsta, obligatoriu mixt), pentru cele 3 categorii echipa trebuie sa fie formata din minim 3 persoane.

Traseul pentru categoria Juniori si Open este urmatorul Cabana Silvica (Start) – Cabana Aviatorilor (Control 1) – Lacul Calcescu (Control 2) – Cabana Aviatorilor (Control 3) iar traseul pentru categoria Seniori este la fel ca cel la maraton.

Maratonul va avea ca traseu Cabana Silvica (Start) – Cabana Aviatorilor (Control 1) – Lacul Calcescu (Control 2) – Vf. Setea Mare ( Control 3 ) – Cabana Aviatorilor (Control 4 ) – Cabana Silvica (FINISH), aproximativ 30,4 km si se poate participa la una din cele doua categorii: feminine si masculine, participarea se face individuala.

Pentru o mai buna organizare inscrierea se va realiza pana la data de 18 iulie 2012, ora 12:00 am pe site-ul http://www.festivalul-transalpin.drumetiimontane.ro in functie de evenimentul dorit.

Tabara de corturi va fi amplasata la Obarsia Lotrului in proximitatea Cabanei Directiei Silvice Valcea. Festivalul Sporturilor Montane “Transalpin” reprezinta etapa a IV-a a competitiei de turism sportiv “Stafeta Muntilor”.

Pentru mai multe detalii privind atat programul concursului Trofeul Jiului cat si pe cel al Maratonului accesati: http://www.festivalul-transalpin.drumetiimontane.ro/program.php

Dupa cum bine stiti Asociatia “Drumetii Montane” este formata din tineri pasionati de munte, natura, eco-turism, protectia mediului, iar daca doriti sa faceti parte din echipa noastra ne puteti contacta pe site-ul www.drumetiimontane.ro, unde totodata veti putea studia in detaliu activitatile noastre pe care le-am desfasurat pana in prezent.

Premiile va sunt oferite de: Inscriptionari-textile.ro, TehnoPlus Industry, Biroul de Avocatura Cuculis si Asociatii, Goprint.ro, PromotionaleRomania.Ro, Powerball-Romania.com, JocShop.Ro, Lafarge Romania, Craimont.ro, Ibupublishing.ro, Vectords.ro, Ch-center.ro, Cupe-medalii.ro, Minorswing.ro.

Parteneri principali: Televiziunea Travel Mix, Miscare de Sanatate (Radio Romania), Radio Best FM, Radio Fir, Fundatia Guard Forest, Ocolul Silvic Voineasa, Consiliul Judetean Valcea (Salvamont Valcea), Club Duster, Salvamont Hunedoara, Jandarmeria Hunedoara, Jandarmeria Valcea, FunkyDonkey.ro, plus multi altii.

Category: Stiri
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>